Gemlord.pl

Często zadawane pytania

 

1. Pytania o kolor i dobór koloru pereł.

2. Czy oferowane przez Państwa perły są naturalne?

3. Czy mają Państwo w ofercie perły Biwa?

4. Czy mają Państwo w ofercie perły Seashell lub perły Majorka?

5. W opisie przedmiotu jest informacja, że perły są owalne, a na zdjęciu pokazane są perły okrągłe. Jakie są naprawdę?

6. Co to znaczy, że barwa pereł jest poprawiana?

7. Skąd biorą się tak znaczne różnice w cenach pereł?

 

 

1. Pytania o kolor i dobór koloru pereł.

Bardzo często otrzymujemy od Państwa pytania o doprecyzowanie rzeczywistego koloru pereł lub zapytania o możliwość doboru ich barwy do posiadanej przez Państwa biżuterii z pereł. Niestety – zarówno precyzyjne określenie barwy na odległość, jak i jej dobór do wyrobu, którego nie możemy zobaczyć naocznie jest w praktyce niemożliwy. Odbiór barwy jest odczuciem bardzo subiektywnym – perły, które dla jednej osoby mają odcień lekko różowy, dla innej będą odrobinę kremowe, ktoś inny powie zaś że są zupełnie białe – precyzyjne opisanie koloru słowami jest niemożliwe z uwagi na zbyt mały wachlarz słów, którymi dysponujemy do określenia całego bogactwa barw odbieranych przez zmysł wzroku. Fotografia również nie jest dobrym sposobem ustalenia koloru, gdyż obserwowana barwa może być mocno zniekształcona na dwóch etapach – po pierwsze zależy ona od warunków oświetleniowych panujących przy wykonywaniu zdjęcia, po drugie zaś od kalibracji monitora, na którym je Państwo oglądają. Ogromna większość współczesnych wyświetlaczy LCD, używanych w sprzęcie komputerowym lub smartfonach, wyświetla barwy w bardzo nienaturalny sposób.

Jeśli planują Państwo w przyszłości kompletowanie biżuterii, sugerujemy rozważenie już dziś zakupu pereł w komplecie – w ten sposób otrzymają Państwo perły dobrane przez nas kolorystycznie. Jeśli w naszej ofercie nie znajdą Państwo interesującego Państwa zestawu i chcieliby Państwo samodzielnie zestawić taki komplet, sugerujemy kontakt przed zakupem w celu upewnienia się czy w przypadku danych wyrobów dobór kolorystyczny będzie możliwy. Dopasowanie zaś pereł do posiadanych już przez Państwa wyrobów możliwe będzie tylko w przypadku dostarczenia przez Państwo owych wyrobów do naszego biura.

 

 

2. Czy oferowane przez Państwa perły są naturalne?

Perły naturalne są obecnie niespotykane w obrocie handlowym, a nazywanie przez sprzedawców pereł „naturalnymi” jest nieporozumieniem i wynika z braku znajomości tematu bądź też zamiaru celowego wprowadzenia w błąd nabywcy. Pojęciem „perła naturalna” określamy perłę, która powstała bez ingerencji człowieka, np. wyłowioną z morza przez poławiacza pereł. W powszechnym obrocie handlowym są dziś wyłącznie perły hodowane – powstałe przez celową ingerencję człowieka w organizm małża, zmierzającą do wywołania procesu tworzenia perły. Oferowane przez nas perły są perłami hodowanymi.

 

 

3. Czy mają Państwo w ofercie perły Biwa?

Pojęcie „perły Biwa” jest potocznym, choć wprowadzającym w błąd, określeniem stosowanym na określenie pereł słodkowodnych. Perły hodowane kiedyś w japońskim jeziorze Biwa znane były ze swojej wysokiej jakości. Dziś, gdy hodowla w tamtym rejonie zamarła, z uwagi na zanieczyszczenie wód, mianem „pereł Biwa” określa się nieprawidłowo chińskie perły słodkowodne. W naszej ofercie znajdą Państwo duży wybór biżuterii z najwyższej jakości pereł słodkowodnych. Do ich określenia stosujemy terminologię fachową zamiast nazw błędnie sugerujących ich pochodzenie.

 

 

4. Czy mają Państwo w ofercie perły Seashell lub perły Majorka?

W naszym sklepie znajdą Państwo wyłącznie biżuterię z pereł hodowanych. Nie sprzedajemy imitacji pereł.

Imitacje, które w handlu pojawiają się pod nazwą pereł Seashell (również Shell, South Sea Shell, itd.) od pereł hodowanych można z łatwością odróżnić. Są to kulki z muszli, wytoczone na obrabiarce, powlekane emulsją przypominającą powierzchnię perły. Wbrew opowiadanym przez niektórych sprzedawców historiom, imitacje te, produkowane na skalę masową w fabrykach, nie zawierają ani grama masy perłowej.

Z produkcji jednych z najlepszych imitacji pereł znana jest również wyspa Majorka. Wokół tamtejszego przemysłu stworzono taką legendę, że wielu nabywców nie zdaje sobie sprawy, że w rzeczywistości kupuje imitacje, a nie perły. Imitacje, znane jako „perły Majorka” (również „Mallorca” lub „Majorica”), sprzedawane są nawet z certyfikatami autentyczności (!) zawierającym nieraz ewidentnie fałszywe (jeśli wyrób określany jest jako „perły”) lub wprowadzające w błąd informacje (np. o morskim pochodzeniu składników biżuterii – chodzi tu zapewne o składniki, używane do produkcji emalii pokrywającej kulki, mające imitować perły).

Zanim zakupią Państwo „perły” o nieznanej nazwie, radzimy na własną rękę poszukać informacji na ich temat. Zwracamy Państwa uwagę, że użycie słowa „perły” (z jakimkolwiek przymiotnikiem lub jakąkolwiek nazwą) na określenie ich imitacji jest niezgodne z wytycznymi międzynarodowej organizacji jubilerskiej CIBJO i wskazuje na zamiar celowego wprowadzenia w błąd potencjalnych Klientów.

 

 

5. W opisie przedmiotu jest informacja, że perły są owalne, a na zdjęciu pokazane są perły okrągłe. Jakie są naprawdę?

Zgodnie z terminologią, używaną w branży jubilerskiej, perłę uważamy za okrągłą, jeśli różnica pomiędzy najmniejszą a największą jej średnicą nie przekracza 2%. Przy różnicy średnic w przedziale 2-5% mówimy, że perła jest semiokrągła. Perły semiokrągłe na pierwszy rzut oka przypominają perły okrągłe. Perły o różnicy średnic powyżej 5% mówimy, że perła jest owalna. Zarówno w codziennym użytkowaniu jak i na fotografiach niewielka różnica średnic może być niezauważalna (często z odpowiedniej perspektywy perły wydają się idealnie okrągłe). U innych sprzedawców znajdą Państwo owalne lub spłaszczone perły sprzedawane jako „okrągłe” lub „prawie okrągłe” (czasem też z innymi określeniami ich „okrągłości”). My opisujemy nasze perły w uczciwy sposób.

 

 

6. Co to znaczy, że barwa pereł jest poprawiana?

Informacja taka zamieszczona przy opisie przedmiotu, oznacza, iż ostateczna barwa pereł została uzyskana w sposób sztuczny w procesie barwienia. Dotyczy to najczęściej pereł czarnych - spośród najpopularniejszych gatunków jedynie perły Tahiti rodzą się ciemne, a wobec popytu na perły o tej barwie (oraz braku pereł Tahiti małych rozmiarów), w sposób sztuczny uzyskuje się ją w perłach słodkowodnych oraz Akoya (które z natury są jasne).

 

 

7. Skąd biorą się tak znaczne różnice w cenach pereł?

Na cenę pereł mają wpływ, m.in. gatunek pereł, wielkość, kształt oraz jakość. Wiąże się to z kosztami ich hodowli oraz dostępnością pereł o danych parametrach na rynku. Rozpiętość może tu być ogromna – małe perły słodkowodne, nieokrągłe lub o słabym połysku dostępne są na rynku w cenach rzędu kilkudziesięciu groszy do kilku złotych, podczas gdy duże, okrągłe perły morskie dobrej jakości mogą osiągać ceny liczone w setkach tysięcy złotych za sztukę (najdroższy sznur pereł, który zdarzyło nam się oglądać u jednego z naszych dostawców miał wartość rynkową znacznie przekraczającą 1 milion USD). Planując zakup pereł warto wiedzieć, że:

1. Najtańszymi perłami są perły słodkowodne.
Wynika to bezpośrednio z niskich kosztów ich hodowli i bardzo dużej podaży na rynku (z jednej muszli uzyskuje się do kilkudziesięciu sztuk). W ogromnej większości są to perły o słabym połysku i nieokrągłym kształcie, jednak ich jakość poprawia się wraz z doskonaleniem technik hodowli i ostatnio zdarza się spotykać egzemplarze o jakości dorównującej perłom morskim (takie perły mogą Państwo znaleźć w naszej ofercie). Jednak z uwagi na to, że wysoka jakość jest tu rzadko spotykana, perły takiej jakości będą również wyróżniały się wysoką ceną - wciąż jednak istotnie niższą niż cena pereł morskich.

2. Cena pereł szybko rośnie wraz z ich wielkością i dla każdego gatunku istnieje granica, po przekroczeniu której zmienia się ona bardzo gwałtownie. Przykładowo; dla pereł Akoya tą granicą jest 8 mm – przy szczepieniu małży Pinctada fucata większymi jądrami ich śmiertelność jest ogromna, w związku z czym koszt uzyskania takich pereł jest dużo większy, a dostępność na rynku znacznie mniejsza.

3. Dla pereł o danej średnicy najdroższe będą perły okrągłe. Perła nieokrągła będzie już zdecydowanie tańsza, choć, jeśli zachowuje regularne kształty, w dalszym ciągu może być pięknym elementem nawet luksusowej biżuterii (np. perły o kształcie łezki). Perły o kształcie guzika (spłaszczonej kuli) lub o nieregularnych kształtach – jako najtańsze – stosowane są w popularnych, tanich wyrobach.

4. Jakość pereł (połysk i czystość powierzchni) może powodować nawet kilkudziesięciokrotne różnice w cenie pereł tego samego gatunku i o tej samej średnicy. Skrajnym przykładem są tu złote perły South Sea, gdzie różnica pomiędzy egzemplarzami o najsłabszej i najlepszej jakości przy tej samej wielkości może osiągać nawet stosunek 1:100.

5. Perły stosowane do kolczyków lub zawieszek są nawet czterokrotnie droższe od pereł w naszyjnikach. W procesie wstępnej selekcji do takich wyrobów wybierane są najlepsze egzemplarze, oferowane później na rynku w cenach kilkukrotnie wyższych od tych, które po przewierceniu sprzedawane są w sznurach.

6. Zdecydowanie najdroższymi perłami hodowanymi są perły South Sea w kolorze intensywnie złotym. Są one najtrudniejsze w hodowli i najrzadziej występują na rynku.

 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl