Gemlord – luksusowa biżuteria z pereł

Hodowla pereł

Hodowla pereł


img

Perła jest kamieniem, który powstaje w wyniku reakcji organizmu mięczaka perłorodnego na drażniące go ciało obce (np. pasożyta, odprysk muszli) lub stan chorobowy. Popularna legenda o wzrastaniu  perły na ziarnku piasku jest mitem - opowieścią stworzoną w celu przystępnego zobrazowania samego procesu wzrostu perły - w zaawansowanych badaniach przy użyciu metod radiofotograficznych nigdy jeszcze nie udało się znaleźć takiego zarodka wewnątrz badanych pereł, a badania nad organizmami perłopławów wykluczyły możliwość powstania perły w taki właśnie sposób.

Przez tysiące lat perły pozyskiwano w sposób naturalny - poszukiwacze tych kamieni nurkowali w rejonach bytowania organizmów perłorodnych, wydobywając tysiące małż, aby znaleźć cenne trofeum. Niezwykła trudność w znalezieniu pereł przekładała się na ich astronomiczne ceny, stały się więc one atrybutem królów i możnowładców.

Pierwsze eksperymenty, zmierzające do zainicjowania wzrostu perły w organizmach mięczaków, prowadzono w Chinach już w XII wieku, jednak za ojca pereł hodowanych uważany jest Japończyk Kokichi Mikimoto, który w początku XX wieku rozpoczął hodowlę pereł na dużą skalę. Z czasem rozwój hodowli pereł spowodował zanik pozyskiwania tych kamieni poprzez ich poszukiwanie w organizmach poławianych perłopławów.

Proces hodowli polega na wszczepieniu w ciało organizmu mięczaka perłorodnego irytanta, który wywołuje odruch obronny, polegający na produkcji masy perłowej. W przypadku pereł słodkowodnych są to fragmenty tkanki nabłonkowej. W łono małż słonowodnych wszczepia się dodatkowo sztuczne jądro, które stanowi wzorzec kształtu dla rodzącej się perły.

Hodowla pereł prowadzona jest na farmach perłowych. Przedsiębiorcy prowadzący taką działalność przeprowadzają intensywne badania nad doskonaleniem technik i najczęściej utrzymują je w tajemnicy. Przy organizowanych czasem wizytach turystycznych na takich farmach, odwiedzającym pokazuje się wyłącznie techniki ogólnie znane. Turystyczną atrakcją jest również oferowanie samodzielnego poławianie małż, uprzednio zaszczepionych, stwarzając u turystów wrażenie „niezwykłego” znaleziska w postaci małża, który urodził perłę.

W ostatnich latach podjęliśmy dwie próby odwiedzenia farm perłowych i nakręcenia filmu obrazującego metody hodowli. Tylko jedna z tych prób zakończyła się sukcesem - drugi z hodowców nie wyraził zgody na nakręcenie filmu i jego publikację bez uprzedniej cenzury. Nasz film pokazujący proces hodowli pereł Akoya mogą Państwo zobaczyć poniżej:

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl