Gemlord.pl

Hodowla pereł

Perła jest kamieniem, który powstaje w wyniku reakcji organizmu mięczaka perłorodnego na przemieszczenie tkanki perłorodnej z zewnątrz do wewnątrz ciała małża. Przemieszczenie takie jest najczęściej wynikiem akcji agresora (organizmu pasożytującego), któremu uda się wedrzeć do wewnątrz muszli małża i narobić szkód, które organizm musi naprawić. Popularna legenda o wzrastaniu  perły na ziarnku piasku jest mitem - opowieścią stworzoną w celu przystępnego zobrazowania samego procesu wzrostu perły - w zaawansowanych badaniach przy użyciu metod radiofotograficznych nigdy jeszcze nie udało się znaleźć takiego zarodka wewnątrz badanych pereł, a badania nad organizmami perłopławów wykluczyły możliwość powstania perły w taki właśnie sposób (jedyną tkanką zdolną do wytwarzania masy perłowej jest przylegający do muszli nabłonek płaszcza mięczaka, a piasek nie jest w stanie przemieścić go do wewnątrz ciała).

Przez tysiące lat perły pozyskiwano w sposób naturalny - poszukiwacze tych kamieni nurkowali w rejonach bytowania organizmów perłorodnych, wydobywając tysiące małż, aby znaleźć cenne trofeum. Niezwykła trudność w znalezieniu pereł przekładała się na ich astronomiczne ceny, stały się więc one atrybutem królów i możnowładców.

Pierwsze eksperymenty, zmierzające do zainicjowania wzrostu perły w organizmach mięczaków, prowadzono w Chinach już w XII wieku, jednak za ojca pereł hodowanych uważany jest Japończyk Kokichi Mikimoto, który w początku XX wieku rozpoczął hodowlę pereł na dużą skalę. Z czasem rozwój hodowli pereł spowodował zanik pozyskiwania tych kamieni poprzez ich poszukiwanie w organizmach poławianych perłopławów.

Proces stymulacji mięczaka perłorodnego do produkcji perły polega na umieszczeniu wewnątrz ciała fragmentu tkanki perłotwórczej (nabłonkowej) pobranego z płaszcza osobnika o wyjątkowo pięknej masie perłowej.  W ten sposób inicjowana jest produkcja masy perłowej nie na wewnętrznej powierzchni muszli lecz w oddaleniu od niej. W przypadku pereł słodkowodnych (bezjądrowych) na tym operacja się kończy. W łono małży słonowodnych wszczepia się dodatkowo sztuczne jądro, które skróci czas hodowli i będzie stanowiło wzorzec kształtu dla rodzącej się perły. Regenerujące się komórki tkanki perłotwórczej utworzą tzw. woreczek perłowy wewnątrz ranki (gdzie nie znajdą intruza) lub wokół jądra (którego jako intruza potraktują), a następnie zaczną wytwarzać masę perłową w celu izolacji niepożądanego stanu wewnątrz organizmu.

Hodowla pereł prowadzona jest na farmach perłowych. Przedsiębiorcy prowadzący taką działalność przeprowadzają intensywne badania nad doskonaleniem technik i najczęściej utrzymują je w tajemnicy. Przy organizowanych czasem wizytach turystycznych na takich farmach, odwiedzającym pokazuje się wyłącznie techniki ogólnie znane. Turystyczną atrakcją jest również oferowanie samodzielnego poławianie małż, uprzednio zaszczepionych, stwarzając u turystów wrażenie „niezwykłego” znaleziska w postaci małża, który urodził perłę.

W ostatnich latach podjęliśmy dwie próby odwiedzenia farm perłowych i nakręcenia filmu obrazującego metody hodowli. Tylko jedna z tych prób zakończyła się sukcesem - drugi z hodowców nie wyraził zgody na nakręcenie filmu i jego publikację bez uprzedniej cenzury. Nasz film pokazujący proces hodowli pereł Akoya mogą Państwo zobaczyć poniżej:

  

 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl