Jak dbać o perły
Perły z ich niezwykłym pięknem są jednak kamieniami delikatnymi i wymagającymi odpowiedniego traktowania i pielęgnacji. Nosząc biżuterię z perłami warto pamiętać, iż podstawowym składnikiem masy perłowej jest aragonit - polimorficzna odmiana węglanu wapnia. To właśnie kryształy aragonitu tworzą połysk perły, to dzięki nim na powierzchni perły powstają zjawiska optyczne tak trudne do uzyskania w sztuczny sposób. Struktura masy perłowej stanowi o jej niezwykłej odporności fizycznej, unikalnej dla substancji, z których jest zbudowana. Przez niewłaściwe użytkowanie możemy jednak doprowadzić do jej degradacji. Warto tu przede wszystkim pamiętać o dwóch zasadach:
1. Pereł nie należy narażać na zarysowanie ostrymi przedmiotami, w tym metalami wchodzącymi w skład biżuterii. Starajmy się przechowywać biżuterię perłową w taki sposób, aby np. sztyfty kolczyków czy inne ostre krawędzie biżuterii nie miały styczności z samymi perłami.
2. Należy unikać kontaktu pereł ze środkami chemicznymi, które mogłyby spowodować erozję kryształów aragonitu. W codziennym użytkowaniu dotyczy to najczęściej kosmetyków - perły zakładamy dopiero po użyciu kosmetyków i zawsze zdejmujemy wtedy, gdy mogłyby być one narażone na bezpośrednie działanie dezodorantów, lakierów do włosów, detergentów czy innych agresywnych środków chemicznych. Jedna ze znanych zasad mówi, iż perły powinny być ostatnią rzeczą, którą pani zakłada wychodząc z domu i pierwszą, którą zdejmuje po powrocie. To oczywiście dość ekstremalne podejście do troski o nasze piękne kamienie, ale zdecydowanie powinniśmy przestrzegać reguły, aby nie aplikować żadnych kosmetyków w chwili, gdy mamy na sobie perły. Najpierw kosmetyki, potem biżuteria - to zasada, której zawsze powinniśmy przestrzegać.
Perły czyścimy miękką szmatką na sucho. W przypadku mocniejszych zabrudzeń można użyć specjalnych czyścików do pereł (załączamy je do wyrobów złożonych ze sznurów pereł) lub umyć roztworem delikatnego mydła. Należy jednak pamiętać, aby po umyciu pozwolić wyschnąć nici, na którą perły są nanizane.
Jeśli nosimy perły na gołe ciało i ulegniemy spoceniu, warto zawsze - po zdjęciu pereł - wytrzeć je miękką ściereczką do sucha.
Jeśli nić użyta w naszyjniku czy bransolecie z pereł ulegnie mocnemu zabrudzeniu, lub straci swoje właściwości, polecamy oddanie biżuterii do ponownego przewiązania. Zasada ta była szczególnie ważna w czasach, gdy do pereł używano nici jedwabnych ( z czasem ulegających kruszeniu). Dziś, gdy stosuje się nici poliestrowe, o specjalnych splotach i wykończeniu, wyroby z pereł są znacznie trwalsze - niemniej jednak ponowne przewiązanie naszych pereł po latach może odświeżyć naszą ulubioną biżuterię. Pamiętajmy jednak, aby taką usługę powierzyć wyspecjalizowanemu zakładowi, który przywróci pierwotne piękno sznurom pereł, które są dla nas tak cenne.
Te kilka prostych zasad pozwoli nam się cieszyć pięknem pereł przez dziesiątki lat i z dumą przekazać je naszym dzieciom, a nawet wnukom.