Gemlord.pl

Identyfikacja pereł

6

Podczas dokonywania zakupu biżuterii z pereł zastanawiamy się czasem nad autentycznością wybieranego produktu. Poruszając się „po omacku” w świecie metali i kamieni szlachetnych próbujemy uspokoić swoje obawy pytając o certyfikat lub dokonując zakupu w zaufanych sklepach. Jest to jakiś sposób ograniczenia ryzyka, jednakże dokument wystawiony do kosztownej biżuterii czy wybór renomowanego sklepu nie dają nam gwarancji stuprocentowej - znane są przykłady pomyłek światowych laboratoriów badających produkty, a także przykłady sprzedaży imitacji pereł czy też pereł gatunku innego niż deklarowany przez najbardziej renomowane sieci sklepów jubilerskich.

Swojego czasu pewna Klientka przyniosła do nas naszyjnik, który osiem lat wcześniej otrzymała od męża w prezencie z okazji rocznicy ślubu. Naszyjnik zakupiony był w jednej z najbardziej znanych polskich sieci sklepów jubilerskich, posiadał wystawiony w języku angielskim certyfikat i przez te osiem lat był dla tej pani powodem do dumy. Było tak do czasu, gdy jeden z jubilerów - chcąc skomplementować gust właścicielki - wyraził swoje uznanie stwierdzeniem „ma Pani niespotykanie ładne imitacje”. Zaniepokojona Klientka przyniosła nam naszyjnik do ekspertyzy, licząc na to, iż ów jubiler mylił się w swojej ocenie. Jednak już proste oględziny naszyjnika wystarczyły, aby przekazać owej Pani przykrą wiadomość. Tego typu imitacje pereł, sprzedawane nieuczciwie pod nazwą „perły Majorka”, noszą tysiące ludzi zupełnie nieświadomych faktu, iż taki wyrób - całkiem nieźle naśladujący wygląd pereł - z samymi perłami ma niewiele wspólnego. W certyfikacie nie było słowa „perły”, ale któż zwracałby uwagę na taki detal - wystawiony w języku angielskim dokument wyglądał profesjonalnie, a nieznający zagadnienia ekspedient salonu potwierdził, iż jest to naszyjnik z pereł.

Jak uniknąć tego typu wpadek, poszukując biżuterii z pereł? W niniejszym artykule opowiemy Państwu o metodach identyfikacji pereł. Podpowiemy również Państwu kilka prostych wskazówek, które pozwolą czuć się pewniej przy dokonywaniu zakupu.

Perła czy imitacja?

W internecie znajdą Państwo wiele wskazówek dotyczących amatorskich sposobów rozpoznawania imitacji, o których nie będziemy się wypowiadać. Podpalanie, pocieranie o zęby czy też rzucanie pereł nie są metodami stosowanymi przez rzeczoznawców i nie polecamy podejmowania jakichkolwiek decyzji w oparciu o takie „domowe” sposoby. Rozpoznawanie pereł polega na obserwacji ich powierzchni w powiększeniu co najmniej 10x i identyfikacji charakterystycznych wzorów tworzonych przez kryształy aragonitu. W odróżnieniu od pereł, na powierzchni imitacji widoczne są grudki pigmentu emulsji, która została użyta do pokrycia kulek stanowiących bazę koralika. Jest to metoda diagnostyczna, dająca jednoznaczną odpowiedź czy mamy do czynienia z perłą czy też imitacją, wymaga jednak pewnego doświadczenia i praktyki w dokonywaniu ekspertyz. Mimo wszystko, kupując perły możemy sami zaobserwować wiele cech produktu, które powinny uciszyć nasze obawy lub - wręcz przeciwnie - wzmóc naszą czujność.

Po pierwsze - badając naszyjnik, zwróćmy uwagę czy koraliki, z których jest wykonany, różnią się od siebie. Imitacje produkowane w fabrykach nie będą różnić się między sobą (chyba że mamy do czynienia z naszyjnikiem o stopniowanej wielkości, złożonym z celowo wyprodukowanych kulek o różnych, zmieniających się regularnie średnicach). Zwróćmy zatem uwagę czy elementy naszyjnika różnią się wielkością, odcieniem barwy czy też kształtem (nieregularności kształtu będą najbardziej oczywistą wskazówką, iż mamy do czynienia z perłami - kształt imitacji będzie doskonały i powtarzalny).

Po drugie - zwróćmy uwagę na niedoskonałości powierzchni ocenianego wyrobu. Perły są produktem żywego organizmu i jako takie nie są idealne. Obróćmy badane obiekty dookoła i postarajmy się odszukać zaburzenia ich powierzchni (wybrzuszenia, inkluzje, pierścienie itp.). W większości przypadków nie będzie to trudne - idealnie gładkie perły są rzadkością, zazwyczaj na ich powierzchni znajdziemy jakieś (choćby minimalne) defekty.

 

Ślady wzrostu na powierzchni pereł

Niedoskonałości powierzchni powinny upewnić nas, iż mamy do czynienia z perłami


Idealnie wyglądające jednakowe kulki czy też krople mogą nasunąć nam podejrzenia iż możemy mieć do czynienia z imitacjami. W rzadkich przypadkach mogą to być bardzo dobrze dobrane perły o bardzo wysokiej jakości, dlatego w takiej sytuacji warto zwrócić się o pomoc do rzeczoznawcy. Najczęściej jednak to właśnie różnice, nieregularności lub niedoskonałości, zaobserwowane gołym okiem, powinny upewnić nas iż mamy do czynienia z perłami.

Dla pereł wyglądających zbyt idealnie pewną wskazówką będzie również ich cena. Co prawda wycena pereł nie jest prostą sprawą i niewielkie różnice w jakości mogą rzutować na duże różnice w ich wartości, jeśli jednak mamy do czynienia z idealnie kulistym kształtem, czystą powierzchnią i wysokim połyskiem, możemy spodziewać się cen bardzo wysokich, szybko rosnących wraz ze średnicą pereł. Warto tu porównać rozważaną ofertę z analogicznym produktem w sklepie, do którego mamy zaufanie. Podejrzanie niska cena powinna wzbudzić naszą czujność.

Perła morska czy słodkowodna

Jeszcze do niedawna rozstrzygnięcie tego faktu dla pereł hodowanych wymagało odpowiedzi na pytanie czy wewnątrz perły znajduje się jądro. Po rozpoczęciu hodowli pereł słodkowodnych z użyciem różnego rodzaju jąder, ostateczną metodą diagnostyczną może być np. badanie składu chemicznego perły na obecność jonów manganu (wykonujemy ekspertyzy z użyciem takich testów). W ostatnich latach opracowano metodę analizy masy perłowej,pozwalającą dodatkowo na jednoznaczną identyfikację gatunku perły. Polega ona na ekstrakcji DNA mięczaka z tworzonej przez niego masy perłowej oraz badaniu zmierzającym do stwierdzeniu gatunku mięczaka - wymaga to jednak ekspertyzy przeprowadzonej w laboratorium. Wciąż jednak w wielu przypadkach odpowiedź uzyskamy w wyniku najprostszej obserwacji zmierzającej do identyfikacji cech charakterystycznych, takich jak wielkość, kształt czy barwa i porównaniu ich z cechami charakterystycznymi, właściwymi dla danego gatunku.

Przykładowo - hodowane perły białe o średnicy poniżej 8 mm mogą być tylko perłami Akoya lub słodkowodnymi. Jako że perły Akoya hodowane są na okrągłych jądrach, a grubość warstwy masy perłowej nie przekracza najczęściej 0,5 mm perły takie będą miały kształt okrągły (czasem semiokrągły), a możliwe zaburzenia kształtu (perły barokowe) nie wykluczą kulistego jądra wewnątrz perły. Perły owalne, o kształcie kropli, guzika itp. będą zatem perłami słodkowodnymi.

Perły słodkowodne

Nieokrągły kształt świadczy o tym, że nie są to perły Akoya.


Inne wskazówki może dać nam rozmiar perły (np. kuliste perły o średnicy 15mm nie mogą być perłami Akoya) czy barwa pereł (tu jednak należy odpowiedzieć na pytanie czy perła nie była barwiona).

Barwa perły – naturalna czy poprawiana

Uzyskanie odpowiedzi na to pytanie nie zawsze jest łatwe – w niektórych przypadkach wykrycie sztucznej modyfikacji barwy perły wymaga badań laboratoryjnych. W bardzo wielu przypadkach możemy jednak samodzielnie zidentyfikować perły o barwie uzyskanej poprzez zastosowanie środków chemicznych (barwników). Jest to szczególnie przydatne w przypadku sprawdzania autentyczności pereł Tahiti. Liczba oszustw polegających na sprzedaży pereł słodkowodnych barwionych na czarno jako perły Tahiti jest ogromna, dlatego w tym przypadku czujność jest bardzo wskazana.

Barwione na czarno perły najczęściej nie przypominają pereł Tahiti w ogóle, ale osoba nie mająca żadnej wiedzy o perłach stanie się w tym przypadku łatwą ofiarą oszustwa. Ostatnio na rynku pojawiły się również barwione perły słodkowodne i Akoya, dość dobrze naśladujące wygląd pereł Tahiti. Są one wciąż rzadkie, ale wraz z rozwojem technik poprawiania barwy pereł można się spodziewać pojawienia się większej ich ilości, a co za tym idzie - nasilenia częstości nieuczciwych praktyk handlowych. Warto zatem znać podstawową i bardzo prostą do zastosowania metodę rozpoznawania barwienia pereł, polegającą na obserwacji rozkładu barwy. Na powierzchni pereł barwionych dość często widoczne są ślady barwnika – w postaci skupisk, ciemnych kropek, jaśniejszych plamek itp. Czasem takie ślady widoczne są gołym okiem, najczęściej jednak do ich identyfikacji trzeba będzie użyć lupy. Istnienie takich śladów w sposób jednoznaczny mówi nam o tym, iż perła była barwiona. Kupując perły oferowane jako Tahiti obejrzyjmy więc ich powierzchnię. Zogniskowane zmiany barwy powinny być dla nas wskazówką, iż oferta jest nieuczciwa.

Perła barwiona

Prawie jak Tahiti. Dopiero przy uważniejszej obserwacji widzimy ciemniejsze ślady świadczące o barwieniu perły (zaznaczone na zdjęciu).

 

Podsumowanie

Identyfikacja i badanie pereł nie jest rzeczą prostą i w wielu przypadkach może wymagać zasięgnięcia opinii rzeczoznawcy, a czasem nawet zaangażowania wyspecjalizowanego laboratorium. Najczęściej jednak podstawowa wiedza o cechach pereł oraz ich uważne oględziny mogą dać Państwu ważne wskazówki lub wręcz jednoznaczną odpowiedź na pytanie z czym mają Państwo do czynienia:

1. W większości przypadków do stwierdzenia, iż mamy do czynienia z perłą wystarczy podstawowa obserwacja, zmierzająca do stwierdzenia nieregularności kształtu, różnic w wielkości i barwie czy też niedoskonałości powierzchni.

2. Czasem mogą Państwo również samodzielnie stwierdzić rodzaj pereł - wymaga to porównania charakterystyk różnych gatunków i znalezieniu w badanych perłach cech jednoznacznie wykluczających przynależność do gatunków innych niż badany.

3. Fakt barwienia pereł dość łatwo zidentyfikujemy przez obserwację rozkładu barwy na ich powierzchni - zogniskowane przebarwienia są świadectwem na to, iż kolor pereł nie jest naturalny.

Na zakończenie należy wspomnieć, iż techniki hodowli oraz poprawiania pereł są nieustannie doskonalone - nie możemy być zatem pewni, że wiedza, którą przekazujemy Państwu dziś, będzie aktualna jutro. Postaramy się jednak informować Państwa o wszystkich istotnych nowinkach z perłowego świata, tak, aby nasz sklep zawierał zawsze aktualne kompendium wiedzy o perłach.

 

Komentarze do artykułu (6)

,
komentarz archiwalny

Bardzo interesujący artykuł. Dziękuję za przekazaną wiedzę.

,
komentarz archiwalny

Mam wlaśnie jeden komplet do sprawdzenia, który dostałam w prezencie. Dziękuję za informacje. Muszę odwiedzić znawcę, który mi pomoże.

,
komentarz archiwalny

Mam pytanie, gdzie mogłabym sprzedać perły naturalne jak i hodowlane

,
komentarz archiwalny

Nie bardzo wiemy jak odpowiedzieć na Pani pytanie, gdyż należy ono do kategorii 'Gdzie sprzedać', a sam przedmiot sprzedaży jest tu mało istotny. Ilość możliwych odpowiedzi jest tu niezliczona: przez internet, w sklepie, w komisie itd.

,
komentarz archiwalny

Dzień dobry, czy u Państwa jest możliwość sprawdzenia pereł?, nie wiem gdzie mogę to zrobić

,
komentarz archiwalny

Tak, oferujemy również usługi rzeczoznawcy pereł. W celu umówienia takiej usługi prosimy o kontakt telefoniczny w godzinach pracy biura.

Dodaj komentarz

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl