Gemlord – luksusowa biżuteria z pereł

Blog

Perłowa terminologia - jak nie popełniać błędów


img

O ile dość trudno jest laikowi udawać eksperta np. z dziedziny informatyki, o tyle stwarzanie wrażenia człowieka obytego w świecie pereł wymaga znajomości zaledwie kilku czy kilkunastu fachowych terminów. Czy chcieliby Państwo zrobić wrażenie na rzeczoznawcy? A może zastanawiają się Państwo jak rozpoznać czy sprzedawca pereł zna się na kamieniach, które sprzedaje? Wiedza o perłach w naszym kraju jest tak uboga, iż prawidłowe stosowanie tych kilku wyrażeń, o których piszemy poniżej, pozwoli Państwu prowadzić prostą rozmowę o perłach na poziomie profesjonalisty, a sama ich znajomość umożliwi ocenę fachowości internetowych ofert.

Spróbujmy się choćby zastanowić nad samym pojęciem „perła”. Perła jest kamieniem jubilerskim pochodzenia organicznego - tworu powstałego w organizmie mięczaka perłorodnego. Już sama ta definicja ma znamienne konsekwencje dla słownictwa, którego powinniśmy używać. Określenie „naturalna” staje się bowiem zbędne w dyskusji czy mamy do czynienia z perłą, czy też imitacją – coś, co nie powstało w łonie perłopława, nie może być nazywane perłą, bez względu na przymiotniki, których użyjemy razem z tym słowem. Imitacja perły nie może być nazwana perłą. Samo zaś słowo „perła” wystarczy, aby wiedzieć, iż mowa jest o kamieniu szlachetnym. Perły (w przeciwieństwie do np. diamentu) nigdy nie udało się uzyskać w sposób syntetyczny. Pojęcie „sztuczna perła” określa więc coś, co nie istnieje. I nie ma prawa istnieć choćby z samej definicji słowa „perła”.|

Przejdźmy do konkretów - poniżej przedstawimy Państwu kilka wyrażeń będących zawsze lub w większości przypadków nadużyciem.

Perły naturalne - stosowanie tego pojęcia to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Perły naturalne powstają bez udziału człowieka. Niegdyś poszukiwane przez poławiaczy pereł, od czasu gdy rozpoczęto hodowlę pereł, niezwykle rzadko spotykane na rynku. To, co widzą Państwo w sklepach to perły hodowane. Jeśli zatem zapytacie nas Państwo o to czy nasze perły są naturalne, odpowiemy: nie. Sprzedajemy perły hodowane. Szukają Państwo pereł naturalnych? Skierujemy Państwa do renomowanych domów aukcyjnych. W sklepach jubilerskich, ani też internetowych nie znajdą Państwo pereł naturalnych.

Perły hodowlane - ta jedna litera „L”wewnątrz wyrazu zmienia jego znaczenie, a przy okazji demaskuje słabą znajomość fachowej terminologii. Pojęcia „hodowlane” używamy na określenie organizmów podlegających hodowli. O perłach mówimy, że są hodowane. Jeśli chcą Państwo używać fachowego języka, to natychmiast należy zapomnieć o słowie „hodowlane”.

Perły Biwa - to niefachowe określenie pereł słodkowodnych. Tym terminem określane były niegdyś perły słodkowodne hodowane w japońskim jeziorze Biwa, cenione za swą wyjątkową jakość. Wskutek zanieczyszczenia środowiska hodowla w tym jeziorze niemal zamarła, a określenie „biwa” przywłaszczyli chińscy hodowcy pereł słodkowodnych. Jednakże jest to określenie wprowadzające w błąd nabywcę.

Sztuczne perły - to coś, co nie istnieje. Słowa „perła” nie używajmy nigdy na określenie czegoś, co perłą nie jest. Prawidłowe określenie wszystkich tworów perłopodobnych wytworzonych w fabrykach to „imitacje pereł”.

Perły Majorka - to nieprawidłowe pojęcie używane na określenie imitacji pereł produkowanych na Majorce. Przemysł ten rozwinięty jest tak bardzo, iż stanowi atrakcję turystyczną, a wielu turystów odwiedzających tamtejsze fabryki jest przekonanych, że perły wytwarzane są przez człowieka.

Perły Seashell (Shell) - pojęcie nieprawidłowo używane na określenie imitacji pereł wytwarzanych z muszli. Podobnie jak w przypadku imitacji typu Majorka, termin „perła” jest tu stosowany, aby wprowadzić w błąd potencjalnego nabywcę.

Czyż nie słyszą Państwo tych pojęć niemal w każdej rozmowie o perłach? Czy nie mogą ich Państwo przeczytać w większości sklepów internetowych z biżuterią? Używanie takiego słownictwa demaskuje laika. W profesjonalnych sklepach i w tekstach pisanych przez rzeczoznawców terminologia zawsze będzie inna. Chcą Państwo być ekspertami w dziedzinie pereł? Zacznijmy od stosowania prawidłowego nazewnictwa. Mówmy zatem:

„Perły” zamiast  „Perły naturalne”
„Perły hodowane”  zamiast  „Perły hodowlane”
„Perły słodkowodne”  zamiast  „Perły Biwa”
„Imitacje pereł”  zamiast  „Sztuczne perły”
„Imitacje typu Majorka/Seashell”  zamiast  „Perły Majorka/perły Seashell”

Samo zaś określenie „naturalne” zarezerwujmy do tych przypadków, gdy poszukujemy ogromnie rzadkich już pereł powstałych bez udziału człowieka.

Tak niewiele wystarczy, by w oczach rzeczoznawcy uchodzić za osobę obeznaną z tematyką pereł :)

img

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl