Gemlord – luksusowa biżuteria z pereł
<

Kolory pereł


img

Masa perłowa, stanowiąca podstawowy budulec pereł, nie ma swojego odpowiednika w naturze - jej unikalne właściwości optyczne trudne są również do uzyskania w sposób sztuczny. To, co nas urzeka, gdy patrzymy na dobrej jakości perły, jest grą świateł na ich powierzchni. Zjawiska te ludzkie oko odbiera w postaci barw wtórnych, modyfikujących podstawową barwę pereł, nazywanych overtonem (dla podstawowych barw ciemnych) lub orientem (przy podstawowych barwach jasnych). Orient jest pojęciem rzadko używanym,  większość specjalistów posługuję się terminem overtonu na określenie barwy wtórnej pereł, zarówno dla pereł jasnych jak i ciemnych. Mówimy więc na przykład o perłach czarnych z overtonem zielonym - opisując perły ciemne, w których efekty optyczne dają wrażenie koloru zielonego modyfikującego podstawową barwę czarną lub perłach białych z overtonem różowym - opisując biel, w której możemy zauważyć - mniej lub bardziej widoczny - odcień różu.

Większość pereł poddawanych jest procesom poprawiania powierzchni, połysku oraz barwy - zapotrzebowanie na kamienie określonego koloru spotyka się z odpowiedzią producentów, uzyskujących pożądane przez rynek perły poprzez różnego rodzaju zabiegi, w mniejszym lub większym stopniu, zmieniającymi ich barwę podstawową lub wtórną.

W naturze możemy spotkać się przede wszystkim z perłami o następujących kolorach:

- białym - dla pereł Akoya, South Sea i słodkowodnych; bardzo rzadko spotyka się jasne perły Tahiti. Jest ona barwą naturalną, choć często stosuje się procesy wybielania pereł o mniej atrakcyjnych kolorach. Gama odcieni bieli jest bardzo szeroka - możemy spotkać tu perły białe o różowym (najbardziej cenionym), srebrzystym, kremowym i zielonym overtonie. Jest to klasyka biżuterii perłowej i zazwyczaj pierwszy wybór dla osób rozpoczynających kompletowanie takiej biżuterii. Wobec dużego zapotrzebowania na różowy overton w perłach białych, spotykane jest modyfikowane konchiolinowej otoczki jądra czerwonym barwnikiem, wywołującym różowy overton w sposób sztuczny.

- szarym (srebrzystym) - barwa ta występuje dość rzadko, jest spotykana przede wszystkim wśród pereł Akoya i Tahiti. W sposób sztuczny uzyskiwana jest w perłach słodkowodnych, rzadko jednak z dobrym skutkiem. Niezwykły urok pereł srebrzystych jest przyczyną poprawiania podstawowej barwy pereł Akoya poprzez ich napromieniowanie. Stosowanie tej techniki jest niemożliwe do wykrycia w badaniu pereł, a uzyskiwane efekty są bardzo dobre. Perły w tym kolorze są olśniewającym uzupełnieniem czarnej garderoby, choć ich niezwykła barwa urzeka również w innych zestawieniach kolorystycznych.

- żółtym (złocistym, złotym) - kolor rzadki, w różnym stopniu nasycenia spotkamy w go perłach Akoya i słodkowodnych (od słomkowo-złocistych do intensywnie złotych, będących efektem barwienia) oraz South Sea (rzadka, najbardziej poszukiwana i ceniona barwa, szczególnie jeśli występuje w dużym stopniu nasycenia). Perły takie są fantastyczną biżuterią dla Pań o ciemnej karnacji - z tego powodu są one rzadziej kupowane w naszym kraju. Dla Pań o takim typie urody są jednak zdecydowanie rekomendowaną pozycją.

- czarnym - w ten sposób określamy perły w ciemnych kolorach. Jest to naturalna barwa pereł Tahiti, w sposób sztuczny uzyskiwana jest również dla pereł Akoya i słodkowodnych. Należy tu wspomnieć, że perły idealnie czarne nie są perłami cenionymi, poszukiwane są raczej egzemplarze o kolorach modyfikowanych przez barwy wtórne, spośród których najbardziej poszukiwane są perły z overtonem zielonym lub oberżynowym. Najwyższe ceny uzyskują (rzadkie) perły o tzw. efekcie „pawiego oka”, w których gra świateł na powierzchni wywołuje wrażenie zróżnicowania barw na wewnętrznej i zewnętrznej części perły. Biżuteria z takich pereł jest uznawana za bardzo ekskluzywną i jest domeną Pań o wysokim statusie materialnym.

- o barwach pastelowych - spotykanych wyłącznie w perłach słodkowodnych. Zazwyczaj są to perły o trochę słabszym połysku. Dobrej jakości egzemplarze spotykane są bardzo rzadko, dlatego w naszej biżuterii występują sporadycznie - tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że dostarczamy Państwu perły o naprawdę wyjątkowej jakości.

Na rynku występują również perły barwione na kolory fantazyjne - czerwone, zielone, niebieskie, itd.. Mają one jednak bardzo nienaturalny wygląd, dlatego też nie znajdą ich Państwo w naszym sklepie.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl