Gemlord.pl

Kolory pereł

Masa perłowa, stanowiąca podstawowy budulec pereł, nie ma swojego odpowiednika w naturze - jej unikalne właściwości optyczne trudne są również do uzyskania w sposób sztuczny. To, co nas urzeka, gdy patrzymy na dobrej jakości perły, jest grą świateł na ich powierzchni. Zjawiska te ludzkie oko odbiera w postaci barw wtórnych modyfikujących podstawową barwę pereł nazywanych overtonem. Mówimy na przykład o perłach czarnych z overtonem zielonym opisując perły ciemne, w których efekty optyczne dają wrażenie koloru zielonego modyfikującego podstawową barwę czarną, lub perłach białych z overtonem różowym opisując biel, w której możemy zauważyć - mniej lub bardziej widoczny - odcień różu. Najpiękniejsze egzemplarze charakteryzuje tzw. orient – zjawisko spowodowane rozszczepieniem światła przez tworzące masę perłową kryształy aragonitu; takie perły mienią się kilkoma dodatkowymi barwami. Zjawisko to opisujemy dokładniej w jednym z artykułów na naszym blogu.

Większość pereł poddawanych jest procesom poprawiania powierzchni, połysku oraz barwy - zapotrzebowanie na kamienie określonego koloru spotyka się z odpowiedzią producentów, uzyskujących pożądane przez rynek perły poprzez różnego rodzaju zabiegi, w mniejszym lub większym stopniu, zmieniającymi ich barwę podstawową lub wtórną.

W naturze możemy spotkać się przede wszystkim z perłami o następujących kolorach:

- białym - dla pereł Akoya, South Sea i słodkowodnych; bardzo rzadko spotyka się jasne perły Tahiti. Jest ona barwą naturalną, choć często stosuje się procesy wybielania pereł o mniej atrakcyjnych kolorach. Gama odcieni bieli jest bardzo szeroka - możemy spotkać tu perły białe o różowym (najbardziej cenionym), srebrzystym, kremowym i zielonym overtonie. Jest to klasyka biżuterii perłowej i zazwyczaj pierwszy wybór dla osób rozpoczynających kompletowanie takiej biżuterii. Wobec dużego zapotrzebowania na różowy overton w perłach białych, spotykane jest modyfikowane konchiolinowej otoczki jądra czerwonym barwnikiem, wywołującym różowy overton w sposób sztuczny.

- szarym (srebrzystym) - barwa ta występuje dość rzadko, jest spotykana przede wszystkim wśród pereł Akoya i Tahiti. W sposób sztuczny uzyskiwana jest w perłach słodkowodnych, rzadko jednak z dobrym skutkiem. Niezwykły urok pereł srebrzystych jest przyczyną poprawiania podstawowej barwy pereł Akoya poprzez ich napromieniowanie. Stosowanie tej techniki jest niemożliwe do wykrycia w badaniu pereł, a uzyskiwane efekty są bardzo dobre. Perły w tym kolorze są olśniewającym uzupełnieniem czarnej garderoby, choć ich niezwykła barwa urzeka również w innych zestawieniach kolorystycznych.

- żółtym (złocistym, złotym) - kolor rzadki, w różnym stopniu nasycenia spotkamy w go perłach Akoya i słodkowodnych (od słomkowo-złocistych do intensywnie złotych, będących efektem barwienia) oraz South Sea (rzadka, najbardziej poszukiwana i ceniona barwa, szczególnie jeśli występuje w dużym stopniu nasycenia). Perły takie są fantastyczną biżuterią dla Pań o ciemnej karnacji - z tego powodu są one rzadziej kupowane w naszym kraju. Dla Pań o takim typie urody są jednak zdecydowanie rekomendowaną pozycją.

- czarnym - w ten sposób określamy perły w ciemnych kolorach. Jest to naturalna barwa pereł Tahiti, w sposób sztuczny uzyskiwana jest również dla pereł Akoya i słodkowodnych. Należy tu wspomnieć, że perły idealnie czarne nie są perłami cenionymi, poszukiwane są raczej egzemplarze o kolorach modyfikowanych przez barwy wtórne, spośród których najbardziej poszukiwane są perły z overtonem zielonym lub oberżynowym. Najwyższe ceny uzyskują (rzadkie) perły o tzw. efekcie „pawiego oka”, w których gra świateł na powierzchni wywołuje wrażenie zróżnicowania barw na wewnętrznej i zewnętrznej części perły. Biżuteria z takich pereł jest uznawana za bardzo ekskluzywną i jest domeną Pań o wysokim statusie materialnym.

- o barwach pastelowych - spotykanych wyłącznie w perłach słodkowodnych. Zazwyczaj są to perły o trochę słabszym połysku. Dobrej jakości egzemplarze spotykane są bardzo rzadko, dlatego w naszej biżuterii występują sporadycznie - tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że dostarczamy Państwu perły o naprawdę wyjątkowej jakości.

Na rynku występują również perły barwione na kolory fantazyjne - czerwone, zielone, niebieskie, itd.. Mają one jednak bardzo nienaturalny wygląd, dlatego też nie znajdą ich Państwo w naszym sklepie.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl