Gemlord.pl

Szanowni Państwo,

Informujemy, że w dniach 21 lutego - 3 marca 2017 telefon komórkowy 510 707 707 będzie nieczynny. W sprawach związanych z biżuterią prosimy dzwonić do naszego biura, pod numer (22) 100 50 55, w dni powszednie w godzinach 9.00-17.00. W tym okresie mogą również nastąpić niewielkie (maksymalnie dwudniowe) opóźnienia w nadawaniu przez nas przesyłek niektórych przedmiotów o wartości powyżej 30 tys. zł. lub ich odbiorach osobistych. Jeśli Państwa zamówienie jest pilne, uprzejmie prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub mailowy i upewnienie się czy interesująca Państwa biżuteria będzie mogła być nadana (lub odebrana) we wcześniejszym terminie. Za utrudnienia związane z zakupem w tym czasie serdecznie przepraszamy.

Perły jako inwestycja

Zakup biżuterii rozważany jest często w kategoriach lokaty kapitału i często spotykamy się z Państwa pytaniami o prognozy cenowe dla biżuterii z pereł. W niniejszym artykule próbujemy odpowiedzieć na pytanie w jakim kierunku zmierzają ceny pereł. Nie ma on charakteru rekomendacji inwestycyjnej - jest wyłącznie próbą usystematyzowania czynników wpływających na ceny pereł i próbą prognozy kierunku zmian tych cen w przyszłości. Podawane przez nas informacje zaczerpnięte są z artykułów z prasy branżowej, opracowań naukowych oraz własnych obserwacji rynku.

W odróżnieniu od surowców kopalnych - jak złoto czy diamenty - perły wytwarzane są w procesie hodowli małży perłorodnych. Można by więc przypuszczać, że skoro nie mamy do czynienia z dobrem o ograniczonych zasobach, jego cena powinna być stabilna lub nawet spadać. Sytuacja nie jest jednak tak prosta, jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka.

W odróżnieniu od złota czy diamentów perły ulegają procesowi starzenia - nawet jeśli jest to proces wieloletni (kilkadziesiąt czy nawet ponad sto lat) to jednak z czasem perła traci swoje naturalne piękno, nie jest zatem dobrem przekazywanym przez wiele pokoleń lub mogącym podlegać, np. przetworzeniu. Wzrost poziomu życia na świecie powoduje natomiast zwiększone zapotrzebowanie na biżuterię z pereł.

Z drugiej strony podaż jest mało elastyczna i niezwykle czuła na zmiany w środowisku. Zarówno poławianie małż dla potrzeb hodowli pereł, jak i sama hodowla jest przez państwa koncesjonowana, narzucane są również limity ilościowe w celu zapobiegania dewastacji środowiska naturalnego i ochrony istniejącej populacji tych organizmów. Nawet niewielkie zmiany klimatyczne czy zanieczyszczenie środowiska potrafią powodować masowe wymieranie małży lub choroby negatywnie wpływające na proces wytwarzania perły. Przemysł perłowy nie jest więc w stanie w natychmiastowy sposób odpowiedzieć na zwiększający się popyt ze strony branży jubilerskiej, a katastrofy ekologiczne czy zmiany ekonomiczne doprowadzają do sytuacji, w których popyt ten trafia w próżnię. Z taką właśnie nierównowagą rynku mamy do czynienia od roku 2010.

Najpoważniejszym czynnikiem, napędzającym wzrost cen pereł w ostatnich latach jest bardzo szybki wzrost liczebności klasy średniej w Chinach, który spowodował, iż kraj ten stał się ostatnio największym rynkiem dóbr luksusowych na świecie. W połączeniu z ogromną popularnością biżuterii perłowej w Azji, czynnik ten wywiera silną presję napędzającą wzrost cen pereł, w szczególności zaś pereł o najwyższej jakości.

Z drugiej strony mamy do czynienia z wieloma czynnikami, w istotny sposób ograniczającymi podaż tych cennych kamieni, do których należą między innymi:

  • wzrost kosztów produkcji - spowodowany przede wszystkim szybko rosnącymi kosztami siły roboczej w Chinach;
  • kłopoty z pozyskaniem pracowników do pracy na farmach perłowych - jest to ostatnio najpoważniejszy czynnik hamujący hodowlę pereł w Japonii, gdzie młode pokolenie poszukuje zatrudnienia przede wszystkim w branżach dających większe możliwości rozwoju;
  • problemy z pozyskaniem małż do hodowli - w szczególności niedostatek małż Pinctada Margaritifera znacznie ogranicza w ostatnich latach pozyskiwanie pereł Tahiti;
  • nasilające się zjawiska katastrof klimatycznych oraz zanieczyszczenie wód, które okresowo niszczą farmy perłowe lub powodują ogromną śmiertelność małż perłorodnych.

Powyższe czynniki (nawet występując okresowo) wywierają stały wpływ na ograniczenie podaży pereł, co w połączeniu z silną presją popytową powoduje iż rosnący trend cenowy na rynku pereł ma charakter trwały i na razie nie widać żadnych symptomów, mogących spowodować jego zatrzymanie.

W ostatnich latach ceny pereł wzrosły kilkukrotnie. Czy perły są zatem dobrą inwestycją? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy Państwu.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl