Gemlord – luksusowa biżuteria z pereł

Perły naturalne i hodowane

Perły naturalne i hodowane


img

Podział na perły naturalne i hodowane utracił już swoje pierwotne znaczenie z uwagi na zanik pozyskiwania tych pierwszych, jednakże nieprawidłowo stosowana terminologia wciąż budzi wiele nieporozumień. Chcielibyśmy ułatwić Państwu poruszanie się w świecie pereł, zanim więc przejdziemy do charakterystyki gatunków pereł powinniśmy przede wszystkim omówić to zagadnienie.

Perła naturalna powstaje w organizmie mięczaka perłorodnego bez ingerencji człowieka. Przez wieki perły takie stanowiły trofea poławiaczy pereł, którzy musieli wydobyć i otworzyć tysiące małży, aby znaleźć ów cenny kamień. Z uwagi na rzadkość występowania są bardzo cenne (w zależności od wielkości są one od 17 do 200 razy droższe od pereł hodowanych), jednak dziś już praktycznie niedostępne w obrocie handlowym (pojedyncze egzemplarze biżuterii z takimi perłami sprzedawane są jeszcze przez światowe domy aukcyjne czy też antykwariaty).

Perła hodowana powstaje w wyniku celowej ingerencji człowieka w ciało mięczaka perłorodnego, zmierzającej do zapoczątkowania procesu formowania się perły. Hodowla pereł w większej skali została zapoczątkowana w Japonii, w początku XX w. i z czasem spowodowała zanik pozyskiwania pereł naturalnych. Dziś już praktycznie wszystkie perły, które spotykają Państwo w handlu, to perły hodowane - takie też perły znajdą Państwo w naszej ofercie i o takich perłach mówimy w artykułach dostępnych w naszym sklepie.

Z uwagi na środowisko bytowania mięczaka perłorodnego, perły (zarówno naturalne jak i hodowane) dzielimy na słodkowodne i słonowodne (popularnie zwane morskimi). Perły słodkowodne to perły tanie, popularne. Znacznie piękniejsze i cenniejsze są perły słonowodne, wśród których najbardziej rozpowszechnionymi gatunkami są Akoya, Tahiti i South Sea. Informacje na temat tych gatunków znajdą Państwo w osobnych artykułach:

Jeśli poszukują Państwo informacji na temat pereł innego rodzaju, odsyłamy do naszego słowniczka terminologii perłowej.

perły

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl