Blog

Jak rzadkie są dobre perły


img

Nasz ostatni artykuł sprowokował Państwa do dyskusji na temat dostępności pereł klasy AAA w Polsce. Najwięcej kontrowersji wywołał przytoczony przez nas fakt, iż dobre salony jubilerskie oferują zazwyczaj perły jakości AA, co uświadomiło nam konieczność głębszego potraktowania tematu i zobrazowania jak rzadka jest klasa AAA. Spróbujmy zatem oszacować ile z tych najlepszych pereł ma szansę trafić na nasz rynek i zastanówmy się co z tego wynika. Z uwagi na najlepszą dostępność danych statystycznych nasze rozważania przeprowadzimy na przykładzie pereł Akoya.

Odrobina statystyk

Z danych publikowanych przez przemysł perłowy wiemy, że łączna produkcja pereł Akoya na świecie wynosi 20 ton rocznie. Liczba ta robi wrażenie i mogłoby się wydawać iż bez problemu zaspokoi zapotrzebowanie na te piękne perły. Niestety – o ile perły niskiej jakości są rzeczywiście łatwo dostępne, to podaż tych najpiękniejszych jest niedostateczna. Należy bowiem pamiętać, że do najwyższej klasy nie zostanie zakwalifikowane więcej niż 1% pereł które uzyskamy w wyniku hodowli, co daje nam podaż roczną o wielkości tylko 200 kilogramów. Znamy również strukturę popytu na perły – obecnie 80% pereł Akoya sprzedaje się na rynkach azjatyckich, 14% w USA, a tylko 4% w Europie. Sprzedaż pereł najwyższej jakości nie do końca rozkłada się w ten sposób, gdyż najbardziej wymagającym rynkiem obecnie jest rynek azjatycki. Skoro jednak nie mamy statystyk dotyczących rozkładu sprzedaży w klasie AAA, przyjmijmy dla potrzeb naszych rozważań, że również Europa takie perły kupuje. Daje nam to maksymalnie 8 kilogramów pereł Akoya klasy AAA, które mają szansę dotrzeć na wszystkie europejskie rynki. Ile to jest 8 kilogramów? Załóżmy znów dla uproszczenia, że z owych pereł wykonamy tylko naszyjniki o długości 45 cm, i że przeciętnie masa naszyjnika wynosi 40 g. Łatwo policzyć, iż 8 kilogramów pereł starczy nam na 200 naszyjników. Dwieście na całą Europę. Niestety nie dysponujemy statystykami, które pozwalałyby oszacować sprzedaż w Polsce, wiemy jednak, że najlepszymi rynkami na perły są w Europie są Niemcy, Włochy, Francja, Szwajcaria, Wielka Brytania, Hiszpania i Grecja. Trudno byłoby się zatem spodziewać, aby do Polski mogło trafić więcej niż 10% z tej liczby, a i to wydaje się szacunkiem mocno zawyżonym.

Mamy więc co najwyżej 20 naszyjników z pereł Akoya w klasie AAA, które mogą rocznie trafiać do naszego kraju. Dwadzieścia łącznie – uwzględniając każdy rozmiar pereł, od małych po największe. Czy jest zatem możliwe, aby tego typu perły mogli Państwo kupić w jakiejkolwiek sieci sklepów jubilerskich? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Żadna z większych sieci sklepów jubilerskich nie byłaby w stanie zaopatrzyć swoich punktów sprzedaży w perły klasy AAA.

 

Selekcja pereł Akoya

Selekcja pereł - te najlepsze stanowią zaledwie 1% zbiorów

 

Sekretne pudełko jubilera

Spójrzmy na to zagadnienie jeszcze inaczej. Nie jest wielką tajemnicą, iż każda firma z branży jubilerskiej dysponuje kamieniami, których nie pokazuje swoim Klientom. Są to wyjątkowe okazy, wybrane spośród tysięcy innych. Okazy, które właśnie ze względu na swoją rzadkość i niezwykłą urodę, wyceniane są znacznie wyżej niż inne. Pokazywanie ich Klientowi podnosi poprzeczkę oczekiwań, dyskredytując jednocześnie w oczach Klienta wartość podstawowej oferty sklepu. Skoro możemy zobaczyć coś znacznie piękniejszego, dlaczego mielibyśmy docenić to, co nie jest aż tak piękne? Oczywiście te piękniejsze kamienie są również dużo droższe i takie porównanie najczęściej skłoni Klienta do rezygnacji z zakupu w ogóle lub odłożenia go w czasie. Dlatego te najlepsze, wyróżniające się egzemplarze pokazywane są wyłącznie wybranym Klientom, którzy docenią niezwykłą jakość i będą gotowi za nią odpowiednio zapłacić.

Czy zatem jubiler, oferujący dużo powszechniejsze perły klasy AA, będzie zainteresowany pozyskaniem do sklepu naszyjnika najwyższej jakości? Najczęściej nie będzie, gdyż w ten sposób pokazałby swoim Klientom iż jego pozostałe wyroby są dużo słabsze. Dużo lepszą strategią jest utrzymywanie w miarę równego poziomu jakości – łatwiej wówczas mówić o niej, iż jest „wysoka”.

Internet – sposób na sprzedaż najsłabszych pereł

Duża rozpiętość cenowa pomiędzy perłami wysokiej i niskiej klasy jest natomiast powodem, dla którego słabe perły sprzedawane są głównie przez internet. Tu nie widać jakości, nie można jej też porównać pomiędzy różnymi sklepami. Kuszą natomiast niewiarygodnie atrakcyjne ceny, przy czym to właśnie słowo „niewiarygodnie” najlepiej opisuje rzeczywistość. Być może spotkali się Państwo z ofertami typu: „Cena detaliczna: 5000, nasza cena: 1000”. Czy to możliwe? Oczywiście, że tak. Tylko, że jakość nie będzie ta sama, a klasę AAA - o której pisze sprzedawca - można potraktować z przymrużeniem oka. Przy tak niskiej podaży najlepszych pereł nie ma praktycznie żadnej możliwości aby były one wyceniane poniżej cen rynkowych. Nawet niższe internetowe marże nie tłumaczą tak znacznej różnicy cen.

Nasze perły

Rozpoczynając sprzedaż pereł najwyższej klasy zdecydowaliśmy się pójść pod prąd wszechobecnym trendom utrzymywania niskich cen za wszelką cenę i zaoferować Państwu to rzadkie i niezwykłe piękno, które czyni perłę godną określenia „królowa kamieni szlachetnych”. Na dość słabo zaopatrzonym polskim rynku, gdzie królują perły tanie, zaoferowaliśmy produkty o jakości AAA - wcześniej tu raczej niespotykanej. Perły, które mają Państwa zachwycić. A później wprawić w zachwyt Państwa otoczenie.

O tym, iż był to krok we właściwym kierunku przekonuje nas rosnąca liczba wiernych Klientów, którzy deklarują, że nigdy już nie kupią pereł gdzie indziej. Zapraszamy Państwa do tego grona.

img

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl