W roku 2000, Alan Golash, jubiler z Newport, odwiedził jeden ze sklepów z antykami w nadziei na znalezienie interesującej starej biżuterii, którą mógłby odrestaurować i odsprzedać z zyskiem. Nie przypuszczał nawet, że ta wizyta odmieni jego życie, przynosząc mu niespodziewaną sławę. Uwagę jubilera zwróciła stara brosza, która na pierwszy rzut oka wyglądała na biżuterię sztuczną. Bardziej niż osadzone w niej kamienie zainteresowała go oryginalna oprawa, zatem bez targowania się o cenę zapłacił żądane 14 dolarów. Jakież było jego zdziwienie, gdy po oczyszczeniu broszy w warsztacie, odkrył że oprawa wykonana jest z 18 karatowego złota, pokrytego emalią w kolorze białym z czarnymi motywami dekoracyjnymi, w której osadzono dwie rzadkie perły Quahog o liliowo-fioletowej barwie oraz trzy diamenty. Alan Golash zdawał sobie sprawę, że perły które ma przed sobą są ogromnie cenne. Poprosił zatem o pomoc historyków oraz ekspertów kamieni szlachetnych, którzy oszacowali datę powstania broszy na okres pomiędzy 1835 a 1875 rokiem, a jej wartość na sumę pomiędzy 250 tysięcy a 1 milion dolarów. Historia okazała się na tyle niezwykła, że po jej ujawnieniu Alan Golash udzielił ponad 100 wywiadów telewizyjnych i radiowych, transmitowanych w 28 językach.
Wiktoriańska brosza z perłami Quahog znaleziona przez Alana Golasha.
Zdjęcie dzięki uprzejmości Antoinette Matlins, PG, FGA.
Większa z pereł osadzonych w broszy, jako perła Quahog o niespotykanych rozmiarach (guzik o średnicy 14 mm, masie 13,5 ct, najbardziej poszukiwanej liliowo-fioletowej barwie, z bardzo cenionym efektem "oka"), została nazwana perłą Venus. Trudności z jej wyceną związane są przede wszystkim z jej rzadkością - jest to jedyna znana perła Quahog jakości jubilerskiej o tak dużych rozmiarach.
Brosza została po raz pierwszy zaprezentowana publicznie na targach w Tucson w roku 2005, po czym stała się jednym z eksponatów wystawy "Pearls: A Natural History" pokazywanej w wielu krajach przez American Museum of Natural History. Alan Golash planował następnie jej sprzedaż przez jeden z największych domów aukcyjnych, jednak światowy kryzys ekonomiczny spowodował, że aukcja ta została odłożona w czasie. Przedwczesna śmierć właściciela broszy nie pozwoliła mu zrealizować planów jej sprzedaży. Klejnot został odziedziczony przez jego najlepszego przyjaciela, który zamierza wystawić ją na licytację w domu aukcyjnym Christie' s lub Sotheby's jesienią tego roku, jeśli do tego czasu nie otrzyma satysfakcjonującej go oferty. Aukcja ta jest jedną z najbardziej wyczekiwanych wśród entuzjastów pereł.
Perły Quahog
Perła Quahog /wym: ko-hog/ jest tworem powstającym w ciele małża Venus mercenaria (lub Mercenaria mercenaria) bytującego na zachodnich wybrzeżach Atlantyku od Kanady aż po Florydę i Zatokę Meksykańską, choć ich największe skupiska znajdują się pomiędzy Przylądkiem Cod a wybrzeżami New Jersey. Perły te były cenione już przez Indian z plemienia Algonkinów, którzy nazywali je "Poquauhock" (z czego wywodzi się nazwa współczesna) i używali ich (oraz koralików robionych z muszli małży Venus mercenaria) jako ozdób, pełniły również funkcję środka płatniczego.
Podobnie jak perły Melo, Quahog nie jest perłą sensu stricto - jest biokonkrecją węglanową zaliczaną do pereł głównie z powodu podobnego sposobu powstawania. Występuje w barwach od białej, przez liliowe, purpurowe, brązowe aż do czarnej, przy czym najrzadsze i najbardziej cenione są te w odcieniach liliowo-fioletowych. Najczęściej osiąga rozmiary 5-6 mm, egzemplarze powyżej 7 mm są już uważane za duże. Może przybierać różne kształty, zazwyczaj odbiegające od kuli, często barokowe. Najbardziej poszukiwane są oczywiście okazy o dużym stopniu regularności. Większość pereł Quahog ma słaby połysk, najpiękniejsze i najrzadsze egzemplarze charakteryzuje połysk opisywany jako porcelanowy. Niezwykle rzadko występuje w nich struktura płomieni, w niektórych perłach o kształcie guzika (m.in. w perle Venus) można natomiast zaobserwować bardzo ceniony efekt "oka", w którym centralna część jest jaśniejsza niż jej brzegi. Perły Quahog mają zazwyczaj gładką powierzchnię, a jakiekolwiek jej defekty bardzo wpływają na obniżenie ich wartości.
Rzadkość występowania
Prawdopodobieństwo znalezienia perły Quahog o liliowo-fioletowej barwie wynosi 1:100.000 (jeden ze stu tysięcy małży będzie zawierał taką perłę) przy czym tylko jedna z dwudziestu znalezionych pereł będzie miała jakość jubilerską. Oznacza to szansę 1:2.000.000 na znalezienie liliowo-fioletowej perły Quahog o jakości jubilerskiej.
Perły Quahog znajdujące się na rynku są wynikiem przypadkowych znalezisk wynikających z połowu małży Venus mercenaria dla potrzeb przemysłu spożywczego (niektóre z nich zostały znalezione w podczas konsumpcji małży w restauracjach). W Polsce perła ta jest zupełnie nieznana, brak nawet wzmianek o niej w literaturze gemmologicznej. Wobec rzadkości występowania (jest to jedna z najrzadszych pereł na świecie), biżuteria z pereł Quahog jest unikatowa. Z tego też powodu nie podejmowano nigdy prób ich hodowli - trudno byłoby oszacować potencjalny popyt, w związku z czym hodowla mogłaby okazać się nieopłacalna. Wszystkie obecne na rynku perły Quahog są zatem perłami naturalnymi.
Przykład współczesnej biżuterii z perłami Quahog - naszyjnik nazwany "American Dream". Wykonany z białego złota i zdobiony diamentami o łącznej masie 4,97 ct, ale to naturalne perły czynią go niezwykle cennym. Osadzono w nim (od góry): liliowo-fioletową perłę Quahog o kształcie guzika i masie 6,55 ct, z tak pożądanym efektem "oka", głęboko fioletową perłę Quahog o masie 5,94 ct, jasnoróżową perłę Conch o masie 31,47 ct, i fioletową perłę Quahog o kształcie pół kropli i masie 2,46 ct. Wartość naszyjnika liczona jest w milionach złotych. Zdjęcie dzięki uprzejmości Antoinette Matlins, PG, FGA. |
Małż Venus mercenaria
Środowiskiem naturalnym małży Venus mercenaria są wschodnie wybrzeża Ameryki Północnej od Zatoki Św. Wawrzyńca w południowo wschodniej części Kanady, aż po Zatokę Meksykańską. W sposób sztuczny zasiedlono nimi również morza u wybrzeży Kaliforni oraz Wielkiej Brytanii. Małże te poławiane są przede wszystkim jako źródło pożywienia - są one cenionym delikatesem w wielu krajach. Spełniają one również ważną rolę przyczyniając się do filtrowania wód z toksycznych związków. Z uwagi na ich walory spożywcze próbowano je także osiedlić w Morzu Śródziemnym, jednak próby te nie zakończyły się sukcesem.
Najbardziej cenione są małże w wieku 4-8 lat, gdy muszla ma wielkość 5-10 cm. Z uwagi na intensywne połowy tego gatunku małży osobniki starsze są rzadziej spotykane.
Małże Venus mercenaria
Muszla małży Venus mercenaria jest bardzo twarda (angielska nazwa małża to Hard Clam - czyli "twardy małż"), a wobec pięknego, biało - fioletowego ubarwienia jej wewnętrznej części, bywa używana do produkcji różnego rodzaju ozdób.
Bezcenna perła znowu zmieni właściciela
Decyzją obecnego właściciela brosza z perłą Venus zostanie sprzedana jeszcze w tym roku, przy czym jego sytuacja życiowa skłania go do zawarcia transakcji jeszcze przed planowaną na jesień aukcją. Pozostajemy w stałym kontakcie z jego przedstawicielem - jeśli ktoś z Państwa byłby zainteresowany zakupem tego unikalnego skarbu, prosimy o kontakt - możemy złożyć ofertę w Państwa imieniu.