Gemlord.pl

O jakości pereł słów kilka – ile kosztuje połysk?

0

Czy kupując perły próbują Państwo ocenić ich połysk? Większość Klientów nie zwraca uwagi na tę cechę lub nie wie w jaki sposób dokonać oceny. Przyglądamy się powierzchni pereł, oceniamy ich barwę i kształt, jednak mało kto bierze pod uwagę kryterium, które w największym stopniu wpływa na piękno tych kamieni. Błąd, który w tym przypadku popełniamy, potrafi czasem kosztować dość sporo - zdarza się, że za nasz brak wiedzy sprzedawca otrzymuje niemałą premię. W niniejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć dlaczego przy kupnie pereł tak często popełniamy błędy i jak możemy ich uniknąć.

Przypadek z życia – wyceniamy naszyjnik z pereł

W ostatnich dniach zgłosiła się do nas Klientka z prośbą o ekspertyzę zakupionego przez internet naszyjnika z pereł Akoya. Naszyjnik długości 45cm wykonany był z białych, idealnie okrągłych pereł o średnicy 6,5-7mm i dość czystej powierzchni. Sprzedawca twierdził, iż oferuje perły najwyższej klasy, o wysokim połysku. Klientka zakupiła ów naszyjnik za kwotę 1800zł, co wobec cen, które wcześniej widziała w jednym ze sklepów jubilerskich wydało się jej kwotą dość przystępną. Już po zakupie trafiła do nas poszukując rzeczoznawcy, a jej troską było przede wszystkim stwierdzenie czy rzeczywiście ma do czynienia z perłami morskimi. Otrzymane przez nią perły różniły się nieco wyglądem od tych, które widziała w sklepie, co wywołało jej niepokój.

Jeden rzut oka wystarczył nam na ocenę pereł oraz oszacowanie ich wartości, ale dla pewności wykonaliśmy pełne badanie. Pozostawiono nam naszyjnik do ekspertyzy, zatem pozwoliliśmy sobie wykonać jego zdjęcie:

 

perły klasy A

 

Test na zawartość jonów manganu potwierdził wcześniejszą hipotezę, iż mamy do czynienia z perłami Akoya. Poznawszy wynik ekspertyzy Klientka przez chwilę poczuła się uspokojona, lecz ze zdumieniem przyjęła naszą wycenę rynkowej wartości naszyjnika opiewającą na kwotę 1000 zł. W naszym sklepie naszyjnik z pereł Akoya 6,5-7 mm kosztuje przecież 5270 zł, cóż zatem mogłoby usprawiedliwiać ponad pięciokrotną różnicę wartości pereł?

Dla porównania pokazaliśmy zatem naszyjnik z naszego sklepu. W tym momencie wszystko stało się jasne - Klientka zobaczyła dwa różne światy, zupełnie do siebie nieprzystające.

 

Perły Akoya klasy AAA

 

Różnica stała się wręcz uderzająca, gdy oba naszyjniki położyliśmy obok siebie:

 

Klasa AAA vs klasa A pereł


Perły, które oddano nam do ekspertyzy to perły klasy A - o słabym, tzw. porcelanowym (lub nawet niższym) połysku. Najczęściej spotykane w naszym kraju z uwagi na relatywnie niskie ceny. Tego typu perły są najczęściej przedmiotem internetowego handlu, gdyż w tym przypadku ich jakości nie da się stwierdzić przed otrzymaniem wyrobu (połysk widoczny na zdjęciu zależy w dużej mierze od sposobu oświetlenia pereł), a wobec dużej dostępności i atrakcyjnych cen zakupu uzyskiwanych u hodowców zdarza się, że naliczane w tym przypadku marże w należą do najwyższych. Zazwyczaj są one akceptowane przez kupujących, którzy nigdy nie mieli okazji zobaczyć pereł lepszych. Niestety - powszechne oferowanie pereł tak niskiej jakości (często opisywanych jako perły najwyższej klasy) bardzo źle wpływa na postrzeganie tych pięknych kamieni, nad czym szczerze ubolewamy.

W dobrych sklepach jubilerskich spotyka się perły ładniejsze, jednak w ogromnej większości przypadków ich jakość nie wykracza poza klasę AA. Pozwala to obniżyć o 30-50% ich cenę kosztem stosunkowo niewielkiej utraty jakości. Na poniższym zdjęciu przedstawiamy Państwu porównanie pereł Akoya o połysku w klasie AAA, AA i A. Wartość prezentowanych naszyjników wg cen pereł na dzień dzisiejszy wynosi odpowiednio 5300zł, 3200zł i 1000zł (w ostatnim z naszyjników na obniżenie wartości wpłynęła w niewielkim stopniu również niżej wyceniana kremowa barwa pereł). W sklepie Gemlord sprzedajemy tylko perły Akoya klasy AAA (chyba, że jest to rzadka odmiana i klasa najwyższa byłaby trudno osiągalna lub nieosiągalna w ogóle), jednak mogą Państwo w naszej firmie zamówić również naszyjniki z pereł klasy niższej w podobnych lub czasem jeszcze bardziej przystępnych cenach.

Uwaga z roku 2023: w artykule mowa jest o cenach z roku 2016, które dawno się zdezaktualizowały. Dziś za naszyjnik z pereł Akoya najwyższej klasy trzeba zapłacić co najmniej 25-30 tys. złotych, a ceny tych kamieni wciąż rosną. Co więcej rośnie też rozpiętość cenowa pomiędzy kamieniami najniższej a najwyższej możliwej  jakości, która w skrajnych przypadkach może przekraczać nawet stosunek 1:100.


Porównanie trzech klas pereł Akoya

Od lewej: naszyjnik z perłami Akoya klasy AAA (z oferty naszego sklepu), naszyjnik z perłami klasy AA (klasa najczęściej spotykana w sklepach jubilerskich), naszyjnik z perłami klasy A (zakupiony przez naszą Klientkę w internecie).


Połysk pereł – magiczny atrybut piękna

Przy dotychczasowych rozważaniach o wycenie uwzględnialiśmy przede wszystkim połysk, jako tę cechę pereł, która bardzo silnie wpłynęła na nasz szacunek ich wartości. Wszystkie prezentowane perły miały bowiem dość czystą powierzchnię, spełniającą wymagania klasy AAA. Na rynku spotkają Państwo również perły o zupełnie innych cenach i charakterystykach - połysk nie jest bowiem jedynym wyznacznikiem ich klasy. Klasyfikacja pereł jest tylko próbą ustandaryzowania ich jakości, która opisywana jest przez kontinuum wartości w kilku wymiarach.

Definicja samego połysku wydaje się tak oczywista, iż rzadko kiedy próbujemy wyrazić ją słowami. Jest to zdolność do odbijania światła, którą obserwujemy na powierzchni perły w postaci bardziej lub mniej wyraźnych odbić przedmiotów z otoczenia (niedoścignionym ideałem będzie tu oczywiście lustro). W perłach o dobrym połysku odbicia przedmiotów są ostre, wyraźne. Przy słabszych perłach będą one rozmyte.

Drobne różnice w połysku, jakości powierzchni, kształcie pereł czy ich barwie mogą wpłynąć na ocenę pereł w znacznym stopniu (rozpiętość cenowa pomiędzy perłami niskiej a wysokiej klasy w skrajnym przypadku - dla złotych pereł South Sea - może sięgać nawet wartości 1:100). Jednak to właśnie zmiany połysku będą miały wpływ największy - cechą, która nadaje perłom ich wyjątkowe piękno jest bowiem gra świateł na ich powierzchni, niewystępująca nigdzie indziej w naturze i niemożliwa do podrobienia w żadnej ze znanych człowiekowi substancji syntetycznych. Połysk jest pierwszą cechą, którą dostrzega ludzkie oko - potrafi on usunąć w cień drobne niedoskonałości pereł. To on rozświetla twarz właścicielki perłowego naszyjnika. Perły o dobrym blasku wyglądają szlachetnie, perły o wyglądzie porcelanowym czy matowym wyglądają tanio. Mając do wyboru perły o dobrym i słabym połysku każdy z nas bez wahania wybierze te pierwsze. Z drugiej strony jednak najczęściej zapominamy o tym przy zakupie – wielu Klientów będzie przyglądać się kulistości, barwie oraz czystości powierzchni pereł zapominając o tym, co w pierwszej kolejności determinuje ich piękno. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie jest zaskakująca – ogromna większość kupujących nie uświadamia sobie znaczenia tej cechy i nie jest w stanie ocenić połysku pereł przy zakupie. Nie potrafimy dokonać takiej oceny zarówno przy transakcji internetowej, jak i podczas zakupu w stacjonarnym sklepie jubilerskim. Nie potrafimy i często nie mamy ku temu sposobności – jedyną metodą oceny połysku będzie bowiem porównanie pereł oglądanych w tych samych warunkach oświetleniowych.

Zakup pereł w stacjonarnym sklepie jubilerskim

W świecie niewirtualnym wchodzimy do sklepu i oglądając perły w witrynie zachwycamy się ich wspaniałym blaskiem. Gdy jednak w domu przymierzamy zakupioną biżuterię - perły nie lśnią już tak pięknie. Co się stało? Oto właśnie zapomnieliśmy o wspomnianej podstawowej regule – oceny połysku możemy dokonać jedynie poprzez porównanie dwóch wyrobów w tych samych warunkach.

W witrynach sklepów jubilerskich i na ekspozycjach targowych stosowane jest oświetlenie halogenowe, które w znacznym stopniu wzmacnia blask umieszczonych w jego zasięgu przedmiotów. Jeśli chcą Państwo zobaczyć jak w takim świetle wyglądają najwyższej klasy perły, zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska jesienią na corocznych targach w Warszawie – ich niezwykłym lśnieniem będą Państwo zahipnotyzowani.

Wróćmy jednak do naszego zakupu – jak możemy uchronić się przed ryzykiem błędnej oceny? Jeśli posiadamy już dobrej klasy perły, zabierzmy je ze sobą do sklepu. Poprośmy o pokazanie naszego produktu na ladzie sklepowej i porównajmy je z kupionym wcześniej wyrobem. I przede wszystkim: zapomnijmy o zwrocie „też ładne” - pamiętajmy, że oglądamy perły w narzuconym nam przez sklep oświetleniu. W domu lub na ulicy będą one wyglądać inaczej, dlatego zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, jak nasze perły wyglądają na tle tych, które już posiadamy.

Co jednak zrobić, gdy nie mamy dobrych pereł, z którymi moglibyśmy porównać kupowaną biżuterię? Cóż, od czegoś trzeba zacząć. Wybierzmy te, które błyszczą najbardziej. A przy kolejnych zakupach szukajmy już tylko lepszych.

Zakup pereł przez internet

W tym przypadku jakakolwiek ocena połysku pereł jest po prostu niemożliwa. Połysk na zdjęciu tak silnie zależy od warunków w jakich wykonano fotografię, iż niewielka zmiana oświetlenia potrafi w zasadniczy sposób wpłynąć na nasze postrzeganie oferowanych pereł. Przyjrzyjmy się raz jeszcze zdjęciom naszyjnika klasy A prezentowanym powyżej. Zapewne zauważą Państwo iż na jednym ze zdjęć wydaje się on mieć połysk lepszy niż na innych fotografiach. Wszystkie zdjęcia wykonaliśmy w tym samym pomieszczeniu i przy samym oświetleniu - jedyną różnicą jest tło i kąt pod jakim ustawiono i fotografowano perły. Gdybyśmy użyli innego światła efekt na zdjęciu mógłby zmienić się dramatycznie. Zmieniając warunki oświetleniowe sprzedawca może pokazać perły gorszymi lub lepszymi niż są w rzeczywistości. Pewne ograniczenia narzuca również jasność tła na jakim perła jest fotografowana. Przy zakupie internetowym nie możemy więc do końca ufać temu, co widzimy na zdjęciu.

Teoretycznie powinniśmy zatem kierować się słownym opisem sporządzonym przez sprzedawcę. Tu niestety sytuację komplikuje brak ogólnie przyjętych norm oceny pereł oraz subiektywizm dokonywania takich ocen. Jakość którą sprzedawca ocenianego przez nas naszyjnika określił jako AAA jest niższa niż cokolwiek, co do tej pory nazywaliśmy klasą A. W internecie można często spotkać własne systemy ocen wprowadzone przez sprzedawców w celu uniknięcia zarzutów o wprowadzanie w błąd nabywcy. W takim przypadku bowiem nie wiadomo czym jest najwyższa klasa - czy w odnosi się ona do najlepszych pereł posiadanych przez sprzedawcę, czy też ma jakikolwiek związek z branżowymi standardami ocen. Przy sprzedaży biżuterii popularnej niektóre (czasem bardzo znane) sklepy stosują również taktykę nieinformowania nabywcy o jakichkolwiek parametrach sprzedawanego wyrobu. Zapewne spotkali się Państwo z sytuacją, gdy z opisu przedmiotu wiadomo tylko tyle, iż są to kolczyki „z perłą”. Brakuje informacji o gatunku pereł, ich kształcie (na zdjęciu nie widzimy czy jest to perła kulista czy tani guzik!) nie mówiąc już o jakiejkolwiek próbie opisu jakości. Czasem sprzedawca nie podaje nawet informacji o ich wielkości. Biorąc pod uwagę, że perła może kosztować zarówno kilkaset tysięcy jak i kilka złotych, kupujący porusza się po omacku. Jeśli dodatkowo ze zdjęcia usunięto niemal każdy odblask światła i wygląda ono jak rysunek, to de facto kupujemy kota w worku. Oczywiście możemy zwrócić nabyty produkt, ale ogromna większość Klientów nie zrobi tego, nie mogąc ocenić racjonalności dokonanego zakupu. A nawet w przypadku zwrotu sprzedawca zachowuje twarz - nie obiecywał przecież w żaden sposób, iż będzie to perła dobrej jakości.

Czym wobec tego kierować się przy zakupach w internecie? Podstawową kwestią będzie tu zaufanie do sprzedawcy, oparte na wcześniejszych doświadczeniach zakupowych i porównaniach z ofertami innych sklepów, co niestety może wiązać się z ryzykiem popełnienia jednego lub kilku złych wyborów. Pewną wskazówką dotyczącą oferowanej jakości będzie cena wyrobu - dobrej jakości pereł przy tak dużej nierównowadze rynkowej po prostu kupić nie sposób. Możemy kierować się opiniami o sprzedawcy zamieszczonymi w internecie przez innych Klientów, jednak w sytuacji, w której na naszym rynku królują perły niskiej jakości opinie te również nie będą miarodajne – większość kupujących nie ma okazji do porównania dobrych i słabych pereł. Jeśli mogą sobie Państwo pozwolić na wizytę u sprzedawcy – proponujemy taką wizytę przynajmniej przy pierwszym zakupie. I w każdym przypadku sugerujemy porównywanie kupowanych pereł z tymi, które już posiadamy.

Perły morskie a słodkowodne

Zakup połączony z porównaniem pereł nie sprawdzi się w jednym przypadku - gdy spróbujemy porównywać różne gatunki pereł. Warto tu pamiętać o jednej zasadzie - im zimniejsza woda, w której hodowane są perły, tym lepszy będzie ich połysk. Nie spodziewajmy się zbyt wiele po perłach słodkowodnych, najwyższego połysku powinniśmy natomiast zawsze oczekiwać w przypadku pereł Akoya. Od tej reguły bywają wyjątki - w naszym sklepie oferujemy Państwu perły słodkowodne o naprawdę unikalnej jakości i w niektórych przypadkach różnica połysku nie będzie tak oczywista. Są to jednak bardzo rzadkie egzemplarze - zazwyczaj najlepsze nawet perły słodkowodne nie będą w stanie dorównać blaskiem najlepszym perłom Akoya.

Ograniczenia budżetowe

Wiemy już zatem czym kierować się przy zakupie i w jaki sposób dokonywać ocen. Bierzemy nasze piękne perły do porównania, odwiedzamy kilkanaście sklepów jubilerskich, znajdujemy wymarzony produkt z perłami o wyjątkowym połysku... i okazuje się że jego cena przekracza kilkukrotnie nasz budżet. Czy wobec tego warto zaakceptować słabszy blask pereł, aby zmieścić się w - niezależnych od nas - ograniczeniach budżetowych?

Naszym zdaniem nie warto. W takim przypadku lepiej już rozważyć rezygnację z innego parametru opisującego jakość pereł. Obejrzyjmy perły o słabszej jakości powierzchni lub zastanówmy się nad tym czy naprawdę potrzebne nam są perły okrągłe. Rozważmy zakup pereł o mniejszej średnicy. Nie rezygnujmy jednak z dobrego połysku pereł - ten parametr powinniśmy traktować jako nasz priorytet.

Wrażenie, które zrobimy zakładając perły o wyjątkowym blasku potwierdzi słuszność naszego wyboru. W połysku bowiem kryje się tajemnica piękna tych kamieni. A przecież to piękna właśnie szukamy kupując biżuterię.

 

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl